Boyun ve Dekolte Botoksu

Dekolte

Boyun ve Dekolte Botoksu

Yaşlanma belirtilerin en çok görüldüğü bölgelerden biri boyun ve dekolte bölgesidir. Boyun bölgesinde bulunan platizma kasındaki (perde kası) gevşemeler ciltte bozulmalara neden olur. Gıdı bölgesinde 2 adet kas bandı şeklinde sarkmalar görülür. Yaşlanma ile birlikte boyunda enine çizgiler, adem elması altında diklemesine kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur. Yaşlanma, boyun bölgesinin devamı olan dekolte bölgesinde de buruşmalar ve kırışıklık şeklinde etkisini gösterir. Bu kırışıklıkların oluşmasında yaşlanma ile birlikte yatış pozisyonu ve cilt kuruluğunun da etkisi vardır.
Boyun ve dekolte bölgesinde yapılacak botoks uygulamaları ile kırışıklıklar giderilir, daha diri ve genç bir cilt yapısı elde edilir. Botoks uygulamasının başarısı, kırışıklık ve sarkmanın boyutuna bağlı olarak değişebilmektedir. Daha başarılı sonuçlar alabilmek için botoks uygulamasına dolgu ile destek verilmesi gerekebilmektedir.

Nedir

Boyun Botoksu Nedir?

Boyun bölgesinde ortaya çıkan ve daha yaşlı görünmemize neden olan kırışma ve sarkmaların giderilmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Boyun botoksu, kırışıklıkları gidermek, platisma denilen boyun kasının oluşturduğu bantları tedavi etmek amacıyla yapılır. Boyun gerildiğinde çizgiler kayboluyorsa botoks işlemi tek başına faydalı olacaktır. Kaybolmuyor ise kırışıklıklar azalır, cilt ise daha diri ve canlı gözükür. Bu durumlarda dolgu takviyesine ihtiyaç vardır. Dolgu ile botoksun birlikte kullanımı ile daha güzel bir görünüm elde edilir. Boyun botoksunun faydalı olduğu bir diğer problem ise gıdı bölgesindeki kas bantlarıdır. Bu bantlar hem gıdı bölgesinin sarkık görünmesine hem de bantlar arası çukur bir görünüme neden olur. Yapılacak botoks işlemi ile gıdı bölgesi daha güzel görünür, kırışıklıklar giderilir ve elastikiyet kaybı da azalır. Kas bantlarının tedavisinde botoks işlemiyle birlikte fokus ultrason tedavisi de yapılırsa başarı daha da artar.

Nedir

Dekolte Botoksu Nedir?

Boyun bölgesinin devamı olan dekolte bölgesinde ortaya çıkan kırışıklıkların ve çizgilerin tedavisinde dekolte botoksu kullanılmaktadır. Özellikle bayanlar yakası açık kıyafetler tercih ettiklerinde dekolte bölgesinde bulunan kırışıklıklardan rahatsız olurlar. Yapılacak botoks uygulaması ile dekolte bölgesi daha diri ve canlı görünebilmektedir.
Dekolte bölgesinde yapılacak kombine tedavilerle daha güzel sonuçlar elde etmek mümkündür. Bunun için fokus ultrason uygulaması ve dolguların botoks ile birlikte uygulanması gerekir.

Tedavisi

Boyun Dekolte Kırışıklıkları Tedavisi

Boyun bölgesindeki kırışıklıklar için botoks dışında farklı tedavi seçenekler mevcuttur. Örneğin Ultra Skin yöntemi boyun dekolte botoksu ile birlikte uygulanabilir. Bu yöntem için doku kalitesi, kişinin ihtiyaçları, cilt yapısı gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Derin fokus ultrason yönteminde ise ısıyla kolajen yapısını desteklemek mümkündür. Cildinizin hem elastikiyetini hem de nemliliğini yeniden kazanmasını sağlayan kolajen sentezi cildin tazelenmesi açısından büyük fayda sağlar. Neticesinde de boyun ve dekolte bölgesi kırışıklıklara karşı direnç kazanmış olur.

Hangi Durumlarda Yapılır

Boyun Dekolte Botoksu Hangi Durumlarda Yapılır?

Boyun ve dekolte botoksu uygulanacak kişinin genel sağlık durumunun iyi olması ve gelişim sürecini tamamlamış bir yetişkin olması gerekir. Bu koşullar sağlandığı sürece boyun ve dekolte bölgesi kırışıklıklarından şikayet eden herkes bu tedaviyi yaptırabilir. Doktorunuzla gerçekleştireceğiniz ilk muayenenin sonrasında eğer doktor onay veriyorsa tedaviye geçilebilir.

Boyun Botoksuna İhtiyacım Var Mı?

Boyun veya dekolte bölgesinde kırışıklıklar ve sarkmalar başladıysa botoksa ihtiyacınız vardır. Boyun botoksu işlemi ile ciltteki kırışıklıklar azalır, sarkmalar toparlanır, nemli ve parlak bir boyun görünümü ortaya çıkar. Boyun botoksu, boyun gençleştirmede en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Boyun Dekolte Botoksu İşlemine Karar Verme

Boyun ve dekolte bölgesine botoks işlemi yaptırmadan evvel ilk olarak bir uzmana muayene olmak gerekmektedir. Doktorunuz bu muayenenin ardından kırışıklıklarınızın altında yatan nedeni tespit eder. Bu nedenler kimi zaman tedaviden bile daha önemli bir hal almaktadır. Zira kırışıklıklara neden olan faktörler ortadan kaldırılmadığı sürece her daim tekrarlama riski söz konusudur. Kişisel durumunuzu analiz eden doktor sizin için en uygun tedavi seçeneğine karar verecektir.

Boyun dekolte botoksunun hedefi, kişinin boyun kaslarını zayıflatmaktır. Çünkü bu kaslar kasılıp gevşeyerek zamanla kırışıklıkların oluşmasına neden olmaktadır. Müdahale edilmediği taktirde bu çizgiler yıllar içerisinde durmaksızın derinleşirler. Bu sorunu gidermek için kasları stabil hale getirmek gerekir.

Boyun Botoksu Ne İşe Yarar?

Boyun botoksu uygulamaları;

  • Dikey bantların azaltılmasını
  • Çene kemiğinin belirginleştirilmesini
  • Boynun estetik bir hal almasını
  • Boyun kaslarının yüzü aşağı çekmesini engeller. Buna nefertiti etkisi, nefertiti botoksu veya nefertiti lifting de denilmektedir.

Boyun Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Boyun botoksu sonrası bazı yan etkiler görülebilmektedir. Geçici olan bu yan etkiler bir süreliğine yaşam konforunu düşürebilmektedir. Bu yan etkiler ise;

  • Botoks işleminde yüksek doz botoks verilmişse boyun kaslarında kas gücü sorunu ortaya çıkabilmektedir. Hasta yataktan kalkarken boynunu kaldıramayabilir. Kalkarken başı arkadan desteklemek gerekir. Bu yan etki ilk bir ay içerisinde ortadan kalkar.
  • Botoks yüksek dozda botoks uygulanırsa yutma güçlüğü görülebilmektedir. İlk bir ay içerisinde geçmektedir.

Bu yan etkiler nedeniyle işlemin mutlaka uzman doktorlar tarafından yaptırılması şarttır. Aksi halde doz aşımı gibi durumlarda yukarıdaki yan etkiler görülebilmektedir.

Dekolte Botoksu Ne İşe Yarar?

Dekolte bölgesinde ortaya çıkan kırışıklıkların azaltılmasında genelde dekolte botoksu ve dolgular birlikte kullanılmaktadır. Botoksun tek başına kullanılması kırışıklıkları gideremeyebilir.
Dekolte bölgesinde oluşan kırışıklıkların temel nedeni yan veya yüzüstü yatış pozisyonları ve cilt kuruluğudur. Dekoltede kırışıklık yaşamamak için bu sorunların düzeltilmesi önemlidir.

Boyun Dekolte Botoksunun Etkisi Ne Kadar Sürer?
Boyun ve dekolte botoksu işlemlerinin etkisi 4-6 ay arasında sürmektedir. Botoks yapıldıktan 4 ay sonra etki azalmaya başlar, 6. ay ise vücut botoksu tamamen eridir ve etki kaybolur. Yeniden botoks yaptırarak bu süre uzatılabilmektedir.

Boyun Dekolte Botoksunun Avantajları Nelerdir?
Boyun ve dekolte botoksu kırışıklıkların giderilmesinde çok basit ve avantajlı bir işlemdir.
Cerrahi bir işlem olmadığı için iyileşme süreci de bulunmaz. Botokstan sonra hasta günlük hayatına dönebilir. Yatak istirahatine gerek yoktur. Üstelik ameliyat korkusu olan kişiler için de çok güvenli bir uygulamadır.
Kalıcı bir uygulama değildir. 4-6 ay etkisi sürer. Dolayısıyla sonuçtan memnun olunmadığı zamanlarda işlemin etkisi geçtiğinde boyun veya dekolte bölgesinde önceki duruma dönülmektedir.

Boyun Botoksu Nasıl Uygulanır?
İşlem yapılacak bölge anestezik krem sürülerek uyuşturulur. Ardından muayenede belirlenen bölgelerden cilt altına ince uçlu iğneler ile botulinum toksin enjekte edilir. Yaklaşık 15 dakika süren bu işlem sonrası hasta rutin hayatına devam edebilmektedir.

Boyun Dekolte Botoksu Nereye Uygulanır?
Boyun bölgesinde çok katlı görünüm yaratan bantlara veya tek sıra bantlara uygulanabilmektedir. Boyunun tamamında meydana gelen çizgilere doğrudan uygulanabilir, kırışıklıkların, derin çizgilerin ve bantların meydana getirdiği torbalar giderilebilir.

Boyun Botoksundan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?
Boyun botoksundan sonra;

  • 3-4 saat işlem bölgesine su değdirilmemeli,
  • Sauna, hamam ve çok buharlı banyo gibi yüksek sıcaklık bulunan ortamlardan uzak durulmalı,
  • İşlem bölgesine bir hafta kadar masaj yapılmamalıdır.

Danışmanlık

Ücretsiz Danışmanlık ve Randevu Alabilirsiniz

Her ifade bir sanat eseri; uzman kliniğimiz, yüzünüzdeki ifadeleri ustalıkla şekillendirerek özgünlüğünüzü ön plana çıkarıyor.

tr_TRTurkish
× Whatsapp