El Terleme Botoksu

Aşırı Terleme Tedavisi

El Terleme Botoksu

El bölgesindeki aşırı terleme sorununun temelinde iki farklı neden bulunmaktadır. Birincisi utanma, heyecan ve stres gibi duyguların tetiklediği psikolojik etkenli terlemelerdir. İkincisi ise bazı hastalıklardan ve kullanılan ilaçlardan kaynaklanan terlemelerdir.
Terleme eylemi vücudun kendisini soğutma biçimidir. Vücut ısısı yükseldiğinde sinir sistemi ter bezlerinin çalışmasını aktive eder. Kendimizi gergin ve baskı altında hissettiğimiz durumlarda avuç içi terlemesi sık rastlanılan bir durumdur. Hiperhidrozun en yaygın görülen türü birincil fokal hiperhidrozdur. Bu tür vakalarda ter bezlerine sinyal göndermekle görevli sinirler aşırı aktif haldedir. Stres ve gerginlik anlarında bu durum daha da kötü bir hale gelir. Bu vakalarda avuç içleri, yüz ve ayak tabanları etkilenir. Genetik faktörler etkilidir ve genellikle altında tıbbi bir sebep yoktur. İkincil olarak hiperhidroz söz konusudur. Bu tür vakalar diğerlerine kıyasla daha nadir görülür. Bu vakalarda terleme vücudun her yanında yaşanır. Tiroid sorunları, kalp krizi, şeker hastalığı, enfeksiyonlar, menopoz ve kanser durumlarında ortaya çıkar.

Nedir

El Terleme Botoksu Nedir?

El terlemesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu işlemde avuç içine botoks uygulanarak ter bezlerinin çalışması önlenir. Böylece avuç içinde oluşan terlemeler ortadan kaldırılarak sosyal rahatlama sağlanır. İşlemin etkisi yaklaşık 6 ay kadar devam eder.

Nasıl Etki Eder?

El Terleme Botoksu Nasıl Etki Eder?

El terlemesinde kullanılan botoks çeşidi, yüz ve koltuk altı botoksu ile aynıdır. El terleme botoksu enjekte edildikten sonra o bölgede bulunan ve asetilkolin denilen, terlemeyi başlatan sinir uyarıcısının salınımını önler. Böylece ter bezleri ter üretemez.

Nelere Dikkat Edilmelidir

El Terleme Botoksundan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Botoks ile el terlemesi tedavisinin öncesinde düzenli olarak kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirebilirsiniz. İlaçlar kan sulandırıcı, kas gevşetici ve antibiyotik gibi ilaçlar ise doktora danışarak tedaviden bir hafta önce kullanmayı bırakmalısınız.

Nasıl Yapılır

El Botoksu Tedavisi Nasıl Yapılır

El botoksu uygulanmadan önce avuç içi anestezik krem sürülerek uyuşturulur. Böylece hastanın ağrı hissetmemesi sağlanır. Sterilizasyonun ardından çok ince uçlu iğneler ile belirlenen bölgeye botulinum toksin enjekte edilir. Yaklaşık 10 dakika süren bu işlem sonrası hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

El Botoksundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks ile el terleme tedavisi yaptırdıktan sonra ilk 4,5 saat süresince ellerinizi yıkamaktan kaçınmalısınız. İlk gün, ellerinizi yumruk pozisyonunda tutmamanız ve sıkmamanız gerekir. Aşırı sıcak ve buharlı etkinliklerden (hamam, sauna vb.) uzak durulmalı, el masajı yaptırılmamalıdır.

Danışmanlık

Ücretsiz Danışmanlık ve Randevu Alabilirsiniz

Her ifade bir sanat eseri; uzman kliniğimiz, yüzünüzdeki ifadeleri ustalıkla şekillendirerek özgünlüğünüzü ön plana çıkarıyor.

tr_TRTurkish
× Whatsapp