Botoks

Botoks

20 Yıllık Profesyonel Tecrübe

Aşağıda uygulamasını yaptığımız botoks çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Botoks Hakkında

Botoks Nedir?

Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Estetik ve kozmetik amaçlarla, mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki kırışıklıkları azaltmak, oluşumunu engellemek ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla ve kronik migren tedavisinde kullanılabilmektedir.

Hayır, botoks özel bir bakterinden üretilmiş doğal, protein esaslı bir ilaçtır.
Yüz gençleştirmede etkin bir yöntem olarak karşımıza çıkan Botoks uygulaması, olası komplikasyonlardan kaçınmak ve istenen sonucu elde etmek için, yüz anatomisini iyi bilen, mutlaka yeterli eğitim almış uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir.
Ülkemizde Sağlık Bakanlı'ğı tarafından ve dünyada 70 'den fazla ülkede onaylı 2000'in üzerinde çalışma yapılmış bir ilaçtır. 20 yıldır kullanılmakta ve her yıl milyonlarca kişi bu uygulamaları güvenle tercih etmektedir.
Uygulamadan yaklaşık 3 ay sonra güçlü kaslarda hareket geri dönmeye başlar. 4 ay sonra zayıf kasların hareketi de başlar. 6 ay sonra etki tamamen ortadan kalkar. 4-6 ay arasında tekrarlanmasında fayda vardır.
Botoks uygulamasında temel amaç yüzdeki ifadeyi etkisiz hale bırakmak değil, mimikleri yumuşatmak, yüze doğal estetik bir görünüm vermektir. Şaşkın ve ifadesiz görüntüler uygulamanın yanlış ellerde yapılmasından kaynaklanır. Botoks mutlaka uzman ellerde yapılmalıdır.
Uzman ve doğru ellerde yapıldığı sürece, hayat boyu doktor kontrolünde yapılabilir.

Botoks Hakkında

Botoks Nasıl Yapılır

Botoks, enjeksiyon şeklinde uygulanır ve ağrılı bir işlem değildir, enjeksiyon anında hafif bir ağrı hissedilebilir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine enjeksiyon yapılır.
Botoks’un etkisi enjeksiyonu takiben 3-4 günde başlayıp ilk hafta içinde tam olarak oturur ve etki süresi 4-6 aydır. Botoks, etkisini yitirdiğinde uygulama tekrarlanabilir.
Botoks’un sağlık üzerine ciddi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma olabilir.

Operasyonun hemen ardından gündelik hayata rahatlık ile devam edilebilir. Ancak uzun süre eğilme gerektiren hareketlerden ve yüz kaslarını çalıştırmaktan uzak durulmalıdır. Ayrıca Botoks enjeksiyonundan sonra yaklaşık dört saat kadar baş yüksekte tutulmalı, öne doğru eğilmekten sakınılmalı ve uzanılmamalıdır. Botoks enjeksiyonundan yaklaşık sekiz saat sonra ılık su ile ve yüze hasar yaratmayacak şekilde, yani kese ya da baskı uygulamadan duş alınabilir. Yüz yıkanırken soğuk su kullanmaya özen gösterilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Operasyonun hemen ardından gündelik hayatınıza rahatlık ile devam edebilirsiniz. Ancak uzun süre eğilmeniz gereken hareketlerden uzak durmalısınız. Botox enjeksiyonun etkisi üç dört gün içinde ortaya çıkar, yüzün tam olarak estetik hale gelmesi için ise bir iki haftalık süreye ihtiyaç var. Çünkü operasyon sonrasında yaklaşık 2. – 3. günlerde işlem yapılan kaslarda gevşeme başlar, 10 – 14. günlerde ilacın etkisi tam olarak görülür.
  • Botox enjeksiyonu estetiğinden yaklaşık sekiz saat sonra ılık su ile ve yüzünüzde hasar yaratmayacak şekilde yani kese ya da baskı uygulamadan duş alabilirsiniz. Yüzünüzü yıkarken soğuk su kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Ayrıca botox enjeksiyonundan sonra yaklaşık iki saat kadar başınızı yüksekte tutun, öne doğru eğilmekten sakının ve uzanmayın. Botox enjeksiyonu sonrası 1,5 – 2 saat boyunca enjeksiyon yapılan kasları çalıştırmanız yani kaş çatmak, alnı kaldırmak, gülmek gibi hareketler ilacın etkisini artıracaktır.
  • 4-6 ay boyunca enjeksiyon etkisini devam eder ve yüz estetik görünümünü korur. Bu sürenin ardından etkisi yavaş yavaş azalmaya başlar. Ciltteki kırışıklıklar tekrar ortaya çıkmaya başlayınca enjeksiyon uygulamasının vakti gelmiş demektir.
  • Botox operasyon öncesinde ve sonrasında doktorunuza danışarak kan sulandırıcı etkisi olmayan bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.Tüm bunların dışında botox uygulamasının ardından solaryum, hamam, sauna, derin cilt temizliği, peeling gibi aktivitelerden uzak durmalısınız.

Danışmanlık

Ücretsiz Danışmanlık ve Randevu Alabilirsiniz

Her ifade bir sanat eseri; uzman kliniğimiz, yüzünüzdeki ifadeleri ustalıkla şekillendirerek özgünlüğünüzü ön plana çıkarıyor.

tr_TRTurkish
× Whatsapp