Burun Ucu Dolgusu

Ameliyatsız Dolgu

Burun Ucu Dolgusu

Estetik operasyonlarda yeni trend doğal görünümdür. Burnunun şeklinden memnun olmayan kişiler, estetik tedavi yöntemlere başvurur. Günümüzde cerrahi operasyon olmadan gerçekleştirilen burun estetikleri çeşitli avantajları nedeniyle tercih edilir. Bıçak altına yatmadan uygulanan burun dolgusu işlemi, kısa iyileşme süresi ile öne çıkar.

Rinoplasti

Burun Dolgusu Nedir?

Tıp dilinde ameliyatsız rinoplasti olarak bilinen burun dolgusu işlemi, burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için kullanılır. Özel dolgu maddelerinin (Hyaluronik Asit) burun deri altına iğne aracılığıyla enjekte edilmesi yöntemiyle uygulanır. Bu operasyon ile burundaki asimetriler ve burun kemerindeki çöküntüler düzeltilebilir. Cerrahi bir uygulama değildir. Deriye kesi atılmaz. Ağrısız ve acısız bir yöntemdir. Genel anestezi uygulanmaz, burun ameliyatı işlemi değildir. İşlemin sonuçlarını hemen görmek mümkündür. İyileşme süreci kısadır. Hasta operasyondan sonra hemen günlük hayatına devam edebilir. Burun dolgusu, geçici bir yöntemdir. Cerrahi bir yöntem olmadığı için komplikasyon gelişme riski düşüktür ancak olumsuz bir durum gerçekleşmesi durumuna karşı işlemin tam teşekküllü bir hastanede yapılması uygundur.

Burun Ucu Düşüklüğü

Burun Ucu Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu yöntemi içerisinde burun ucu dolgusu da bulunur. Burun ucu düşük olan ya da gülerken burun ucunda şekil bozukluğu olan kişiler tarafından tercih edilir. İşlem yapılırken dolgu maddesi burun ucundaki derinin altına enjekte edilir. Böylece burun ucu daha kalkık bir görünüme sahip olur.

Nasıl Uygulanır?

Burun Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Burun dolgusu yaptırmak isteyen hastalar, detaylı bir doktor muayenesinden geçer. Eğer şartlar uygunsa muayene sonucunda operasyona karar verilir. Burun dolgusu işleminden önce hasta ve hekim birlikte planlama yapar. Burun şeklinde hastanın şikayetçi olduğu kısımlar belirlenerek hangi bölgelere dolgu yapılacağı planlanır. Daha sonra işleme başlanır. Burun dolgusu işleminden önce dolgu yapılacak bölgedeki deri üzerine anestezik krem sürülür. İlgili bölgede uyuşma sağlandıktan sonra antiseptik solüsyon sürülerek temizlenir. Dolgu maddesi olarak genellikle Hyaluronik Asit kullanılır. Dolgu maddesi düzeltilmesi istenen bölgelerde cilt altına enjekte edilerek uygulanır. İşlem bittikten sonra hafif kızarıklık ve şişlik olabilir. Bu, normal ve kısa süreli bir durumdur. Hasta, hemen günlük yaşantısına geri dönebilir. Burun dolgusu öncesi sonrası fotoğrafları çekilir. Hastaya burun dolgusu sonrasında bu fotoğraflar gösterilir. Böylece tedavinin başarısı hasta tarafından daha kolay anlaşılabilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun Dolgusu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem sonrasında hastanın uyması gereken bazı tavsiyeler vardır. Operasyondan hemen sonra buruna dokunmak sakıncalıdır. İyileşme sürecinde ağır hareketlerden kaçınmak gerekir. Buruna zarar verebilecek sporlardan uzak durulmalıdır. Belli bir süre sıcak duş almak doğru değildir. Kahve, alkol ve kafein tüketmemek gerekir. Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Buhar odası, sauna gibi çok sıcak ve nemli ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır. Başarılı bir tedavi sonucu elde etmek için, doktorun önerdiği tarihte kontrol randevusuna gitmek ve bu randevuları aksatmamak büyük önem taşır.

Uygulamanın Yapılacağı Durumlar

Burun Dolgusu Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Burun dolgusu, bütün burun şekil bozukluklarını düzeltmede etkili değildir. Genel sağlık durumu iyi olan tüm yetişkinlere uygulanabilir. Burun dolgusu yaptırmaya uygun olup olmadığınız doktor muayenesi sonucu belirlenir. Burun dolgusunun uygulanacağı durumlar şunlardır:

 • Burun kemerinde çöküntü
 • Burundaki hafif asimetriler
 • Burun ucunun düşük olması
 • Burunda küçük girintilerin varlığı
 • Burnun bir tarafının diğer tarafına daha çökük olması
 • Cerrahi burun estetiği sonrası küçük bozukluklar

Uygulamanın Yapılamayacağı Durumlar

Burun Dolgusu Kimlere Uygulanamaz?

Burun dolgusu, cerrahi bir operasyon gerektirmediği için çoğu hastaya uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak hastanın başka bir sağlık problemi varsa yapılması uygun olmayabilir. Bazen burunda dolgu ile düzeltilemeyecek bozukluklar olabilir. Bu gibi durumlarda da burun dolgusu işlemi yapılmaz. Erkeklerin ve kadınların da sıklıkla yaptırdığı burun dolgusu uygulamasını tercih etmemesi gereken kişiler aşağıda belirtilmiştir:

 • Hamile kadınlar
 • Bazı ciddi kronik hastalığı olan kişiler
 • Cilt hastalığı olan kişiler
 • Aktif uçuğu olan hastalar
 • Burun dolgu maddesine alerjisi olabilecek kişiler
 • Burnunu küçültmek isteyen kişiler
 • Burun kemerinde şiddetli eğrilik olan kişiler
 • Nefes alma probleminin düzelmesini isteyen hastalar

Cerrahisiz burun estetiği yaptırmayı düşünen kişiler, “Burun dolgusu ne kadar kalıcı?” sorusunun cevabını öğrenmek ister. Burun dolgusu, burun yapısına cerrahi bir işlem uygulanmadan gerçekleştirildiği için geçici bir yöntemdir. Uygulana dolgu malzemesinin tipine ve hastaya bağlı faktörlere göre bu süre değişir. Bazen burun dolgusunun kalıcılığı birkaç ay sürmesine rağmen, bazı kişilerde bu süre birkaç yıla kadar uzar ancak dolgu eridikten sonra yeniden burun dolgusu yapılması için beklenmesi gerekmez. Hemen işlem yapılabilir. Burun dolgusu, kalıcı bir tedavi şekli olmadığı için, yeni burun görüntüsüne adapte olamayan kişiler tarafından kolaylıkla vazgeçilebilir.

Burun dolgusu, ameliyat gerektirmeyen basit bir yöntem olduğu için birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlar şunlardır:

 • Deri üzerinde ameliyat kesisi uygulanmadığı için dikiş gerekmez. Dikiş izi kalması söz konusu değildir.
 • Ağrısız ve acısız bir yöntemdir.
 • Kısmen estetik bir tedavi yöntemidir.
 • Kalıcı bir işlem olmadığı için beğenilmediği durumlarda vazgeçmek kolaydır.
 • Ameliyat korkusu olan kişilerde rahatça uygulanabilir.
 • Anestezik maddelere alerjisi olan hastalara uygulanabilir.
 • İşlem sonrası hemen günlük yaşama geri dönülebildiği için, sosyal hayat ve iş hayatı olumsuz etkilenmez.
 • İşlemin etkisi hemen görülebilir.
Burnunda ileri derece eğiklik ve çöküklük olan hastalar için burun dolgusu işlemi yeterli olmaz. Bazı burun deformitelerini düzeltemede eksik kalır. Diğer bir dezavantajı ise burun dolgusu kalıcı bir yöntem değildir. Etkisi geçtiğinde tekrar uygulanması gerekir. Tekrar dolgu işlemi rahatlıkla yapılabilir. Özellikle cerrahi operasyon tercih etmeyen hastalar bu işlemi gerektikçe yeniden yaptırırlar. Dolgu maddesinin yanlış yere uygulanması sonucu doku hasarı veya körlük gelişebilir. Bu tür kötü durumlarla karşılaşmamak için, işlemin deneyimli ve anatomi bilgisi çok iyi olan bir uzman tarafından yapılması gerekir.
Burun dolgusu, vücut gelişimini tamamlamış ve yetişkin olan her bireye uygulanabilir. Bu işlemi, on sekiz yaşından büyük kişilere uygulanabilir. Ancak yaşınızın uygunluğu uzman hekimizin tarafından kesin olarak değerlendirir.

Danışmanlık

Ücretsiz Danışmanlık ve Randevu Alabilirsiniz

Her ifade bir sanat eseri; uzman kliniğimiz, yüzünüzdeki ifadeleri ustalıkla şekillendirerek özgünlüğünüzü ön plana çıkarıyor.

tr_TRTurkish
× Whatsapp