Glabella (Kaş Arası) Dolgu

Glabella Dolgusu

Glabella (Kaş Arası) Dolgu

Kaş arası dolgu, kaşların arasındaki bölgedeki derin çizgileri veya çukurlukları doldurmak veya düzeltmek amacıyla yapılan bir estetik işlemdir. Bu işlem, kaşların arasındaki çizgilerin zamanla derinleşmesi, yaşlanma belirtileri veya genetik faktörler nedeniyle oluşan çukurlukları düzeltmek veya daha genç ve canlı bir görünüm elde etmek için kullanılır.

Glabella Dolgusu

Sıkça Sorulan Sorular

Kaşlarımızın arasında dikey çizgilerin karakteristik bir görüntü verdiğini düşünenler olsa da kızgın, sert bir ifade verdiğini de kabul etmek gerekir. Tüm çizgi ve kırışıklıklar gibi bu dikey çizgi de altında ki kasların hareketlerine bağlı olarak meydana gelir. Kaşlarımızı orta hatta yaklaştıran her iki tarafta birer adet 2 cm uzunluğunda kaslar vardır. Bunların kuvveti ve sıklıkla kaş çatma hareketlerinin tekrar edilmesi genetik nedenler, zaman ve cildinizin kuruluk gibi yapısal özellikleriyle de birleşince giderek derinleşen kaş arası çizgiye neden olur. Kaş arası çizginin azaltılması için de tedavi seçeneklerinden biri kaş arası dolgu işlemidir.

Kaş arası çizginin derinliği burada önemlidir. Mimik çizgilerinin kuru ciltlerde ve derinleşmiş hallerinde üzerlerinde inceliği değişen bir çatlak görülür. Sizde elinizle bu kırışıklığı açtığınızda aynada görebilirsiniz. Bu çatlak bazen dolgu yapılsada geçmeyecek azaltılacaktır. Kırışıklık derinliğine ve sayısına göre ihtiyacınız olan dolgu miktarı artabilir. Doktorunuz kırışıklığın azaltılması için dolgu ile birlikte bu kırışıklığa neden olan kaşların çatılmasını sağlayan kasların kasılma gücünü azaltmak için botoks da önerebilir. Bazen tek başına kaş arası botoks, bazen tek başına kaş arası dolgu bazen de ikisinin birlikte yapılması gerekebilir. Burada hangi işlem veya işlemlerin uygulanacağına doktorunuz ile birlikte karar verebilirsiniz.

Kaş çatıklığı sorunu aslında yaygın bir sorundur ve kızgın ifadenin önemli bir parçasıdır. Mimik yapılmadığı halde kaşların arasında dikey çizgi veya çizgiler görünmesi sert ve kızgın bir görünüm verir. Mimikler yapılmadığı kaşlar çatılmadığı halde görünen çizgi, kırışıklık veya oluk botoks ile düzelmeyecek sadece azalacaktır. Bu durum işlem öncesi muayene sırasında hatta siz ayna karşısında bile kendinizi muayene ederek karar verebilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken o oluk içine değişik cilt seviyelerine hastanın cilt kalınlığına göre değişik sertliklerde hyaluronik asit dolguları uygulanması gerekebilir. Genellikle uyuşturucu kremlerin yardımıyla sıklıkla 1 ml’lik bir dolgu miktarı yeterli olur. Kontrolünüzde gerekiyorsa ek dozlar da yapılabilir.
Kaş arası kırışıklığın azaltılması için doktorunuz ikisinin birlikte uygulanmasını önerirse birlikte veya önce botoks yapıp onun etkisinden memnun kalırsanız dolguyu ertelemeyi de önerebilir. Çünkü botoks uygulaması sonrası kaşların orta hatta yani içe hareketini sağlayan kaslar gevşer ve bu çatık kaş görüntüsü ortadan kalkar. Bu etkiyi siz 4-7 gün içinde görebilirsiniz. 2 veya 3. haftada yapılacak kontrolünüzde burada ki çizginin ve botoks etkisinin kontrolü sırasında yeniden değerlendirme ile dolgu yapılmayadabilir. Böyle durumlarda dolgu uygulaması ertelenmiş olur. Her iki işlemin birlikte uygulanmasının bir sakıncası da yoktur. Kırışıklığınız çok derin ise kaş çatma alışkanlığınız çok fazla ise birlikte yapılması daha iyi bir sonuç verecek daha koruyucu bir etki elde edilmiş olacaktır.
Kaşlarımızı çatmamızı sağlayan kaslar bazılarımızda oldukça kuvvetlidir ve dikkat kesilme, kızma, endişelenme gibi duygularımıza eşlik eden bir görevleri varken bazen de göz bozukluklarının da etkisiyle sürekli çatık bir görünüme neden olarak kızgın yüz ifadesinin ana sebebi olurlar. Bu kaş arası çizgilerin dolgu veya botoks ile azaltılması ise bu durumu hafifletir veya ortadan kaldırır.

Sadece hyaluronik asit dolgular tercih ediyoruz. 

Kaş arası dolgusunun cildin hemen tüm katmanlarına yapılması gerekebilir o nedenle her hasta için farklı özelliklerde dolgular tercih edilebilir. Cilt içi veya cilt altına hatta daha derine dahi yapılması gerekebilir.

Bu bölgeye yapılan dolgular cildin hemen tüm katmanlarına ayrı ayrı yapıldığı için erken dönemde sertlik konusu biraz sık gündeme gelebilir. Hastalarımız bu kaş arasında ki sertliğin 1-2 hafta içinde geçeceğini bilmelidir. Bazen beraberinde iğnelerin girişinde oluşan doku reaksiyonuna bağlı koyulaşma morluk gibi görünümlerden de rahatsız olabilirler. Bu durumların geçici, dolgunun etkisinin 1-1,5 yıl civarında olacağını bilmeleri yeterlidir.

Danışmanlık

Ücretsiz Danışmanlık ve Randevu Alabilirsiniz

Her ifade bir sanat eseri; uzman kliniğimiz, yüzünüzdeki ifadeleri ustalıkla şekillendirerek özgünlüğünüzü ön plana çıkarıyor.

tr_TRTurkish
× Whatsapp