Şakak Dolgusu

Ameliyatsız Dolgu

Şakak Dolgusu

Şakak temporal bir bölgede yer alan hafif çukur bir bölgedir. Buradaki yağ dokusunun zaman içinde yok olması yüzü aşağı çekerek alın ve kaş bölgesinde sarkmalara ve çöküntülere sebep olmaktadır. Şakak bölgesindeki derinin ince ince bir yapıda bulunması nedeniyle mimikler ve yaş dolayısıyla kolaylıkla kırışabilen bir bölge olma özelliği göstermektedir. Şakaklardaki çökme ile birlikte kaş ve alın bölgesi gözle görülür bir şekilde daralarak, çukurun ön sınırını oluşturan göz dış kemiği daha belirgin bir hale gelmektedir ve göz kapağında sarkmalar meydana gelmektedir. Şakak dolgusu işlem yapılacak olan bölge itibariyle oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir. Yapılacak olan dolgu, elmacık kemikleri ile orantılı olmalı ve yüzün proporsiyonunu bozmamalıdır. Bu nedenle güvenilir ve uzman ellerde uygulanılması oldukça önemlidir.

Şakak Dolgusu

Sıkça Sorulan Sorular

Şakakları yeniden şekillendirmek ve eski hacmini geri kazandırmak için dermal dolgu enjeksiyonlarından faydalanılır. Şakak dolgusu genel anlamda ağrısız ve acısız bir işlemdir. İşlem öncesi uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezik etkili krem sürülür. 10-15 dakika bekletildikten antiseptik solüsyonla dezenfekte edilip işleme geçilir. Uygulama yapılacak olan alanlara uygun dozlarda dolgu malzemesi ince bir iğne ile dik ve direkt olarak enjekte edilir. İşlem ortalama 15-30 dakika sürer. Şakağa yapılan uygulamanın en büyük avantajlarından biri dolgunun etkisinin hemen ortaya çıkması ve işlemden hemen sonra normal hayata geri dönülebilmesidir.
 • Şakak bölgesinde mimiklere bağlı olarak olarak oluşan çizgileri yok eder.
 • Şakaklarda hacimli ve dinç bir görünüm sağlar.
 • Şakak dolgusu kaşlarda ve alında toparlayıcı ve kaldırıcı etki gösterir.
 • Kırışıklık görünümünü hafifleterek canlı bir görünüm sağlar.
 • Şakak bölgesindeki yüzün asimetrisini bozan bölgeler doldurularak orantılı bir görünüm sağlar.
Burnunda ileri derece eğiklik ve çöküklük olan hastalar için burun dolgusu işlemi yeterli olmaz. Bazı burun deformitelerini düzeltemede eksik kalır. Diğer bir dezavantajı ise burun dolgusu kalıcı bir yöntem değildir. Etkisi geçtiğinde tekrar uygulanması gerekir. Tekrar dolgu işlemi rahatlıkla yapılabilir. Özellikle cerrahi operasyon tercih etmeyen hastalar bu işlemi gerektikçe yeniden yaptırırlar. Dolgu maddesinin yanlış yere uygulanması sonucu doku hasarı veya körlük gelişebilir. Bu tür kötü durumlarla karşılaşmamak için, işlemin deneyimli ve anatomi bilgisi çok iyi olan bir uzman tarafından yapılması gerekir.
 • Hamile olan ve emzirme döneminde olan kadınlara,
 • Regüle olmayan diyabet hastalarına,
 • Damar tıkanıklığı olan ve geçmişte felç geçirmiş olanlara,
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlara,
 • Kalp hastalığı olanlara,
 • Cilt enfeksiyonu olanlara ve uygulanan maddeye karşı alerjisi bulunanlara şakak dolgusu işleminin uygulanması önerilmemektedir.
Şakak dolgusu işleminin kalıcılığı genellikle 12-15 aydır. Şakak bölgesi hareketli bir bölge olmadığından ötürü ve dolgu maddesinin geniş bir alana uygulanmasından dolayı işlemin etkileri uzun bir süreyi kapsamaktadır. Dolgunun kalıcılığı kullanılan dolgu malzemesine ve kişisel özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Şakak dolgusunda hyalronik asit içeren ince yapıda dolgular tercih edilmektedir. Dolayısıyla hyalüronik asit etkilerini zamanla yitirerek ortadan kaybolmaktadır. Şakak dolgusu işlemi tekrarlanabilir bir işlemdir.
Şakak dolgusu uygulaması sonrasında ilk 24 saat içinde; Uygulama bölgesi yıkanmamalıdır, Spor yapılmamalıdır,Aşırı sıcak alanlardan uzak durulmalıdır (solaryum, haham, sauna vb.), Alkol alınmamalı ve sigara içilmemelidir, Direkt olarak güneşe maruz kalınmamalıdır ve Bol su içilmelidir.
Nadiren ortaya çıkabilecek bir durum olsa da hassas kişilerde bazı yan etkilerin görülebilmesi olası bir durumdur. Şişme, kaşıntı, kızarıklık, baş dönmesi gibi yan etkiler ile karşılaşıldığında vakit kaybetmeden uzman hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Danışmanlık

Ücretsiz Danışmanlık ve Randevu Alabilirsiniz

Her ifade bir sanat eseri; uzman kliniğimiz, yüzünüzdeki ifadeleri ustalıkla şekillendirerek özgünlüğünüzü ön plana çıkarıyor.

tr_TRTurkish
× Whatsapp